Zmiany w przepisach dla kierowców – nowelizacja 2023. Punkty karne skasują się szybciej!

14 kwietnia 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. 11 maja 2023 r. Senat wprowadził drobne poprawki. Ustawa jeszcze nie weszła w życie.

Co zakłada nowelizacja?

Kasowanie punktów po roku

Nowelizacja w praktyce przywraca stan prawny sprzed 2022 roku. Nowe przepisy skracają czas, po którym punkty karne będą usuwane z centralnej ewidencji kierowców – z dwóch lat do roku, licząc od dnia zapłaty mandatu. 

Kierowców, którzy zebrali punkty karne od 17 września 2022 r. (od czasu zmiany przepisów do czasu wejścia w życie nowych przepisów, a ta w tym punkcie ma mieć trzymiesięczne vacatio legis) będzie obowiązywał jednak wciąż dwuletni termin kasowania punktów karnych. 

Powrót kursów reedukacyjnych

Kierowca, nie częściej niż raz na 6 miesięcy będzie mógł na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego odbycie pozwoli zredukować 6 punktów karnych. Szkolenia będą organizowane przez dyrektorów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Zaświadczenia potwierdzające zakończenie kursu będą przesyłane właściwemu dla miejsca zamieszkania komendantowi wojewódzkiemu Policji. 

Odbycie szkolenia nie spowoduje jednak zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów przekroczyła 24. Innymi słowy, jeśli osoba „na swoim koncie” posiada już 25 punktów za naruszenie przepisów drogowych, to nie będzie mogła odbyć szkolenia, które zredukuje liczbę punktów. Ważne jest zatem, aby szkolenie odbyć w czasie, kiedy na koncie mamy maksymalnie 24 punkty.

Z kursu reedukacyjnego nie będą mogli skorzystać „nowi kierowcy”, tj. kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.

Automatyczny zwrot prawa jazdy

Zatrzymane prawo jazdy będzie automatycznie zwracane kierowcy po okresie, na który zostało odebrane. Ukarani kierowcy nie będą musieli już składać odpowiednich wniosków. Obecnie wymagane jest złożenie wniosku i dokonanie opłaty ewidencyjnej w wysokości 50 groszy.

Zmiany dotyczące opłaty ewidencyjnej

Obecnie opłata ewidencyjna jest wymagana od

  • wydania dowodu rejestracyjnego,
  • wydania pozwolenia czasowego,
  • wydania zalegalizowanych tablic rejestracyjnych,
  • wydania dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdem,
  • za wymianę, na podstawie art. 150 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami lub potwierdzającego dodatkowe kwalifikacje i wymagania dla kierującego pojazdem,
  • wpisania do dowodu rejestracyjnego pojazdu przez uprawnionego diagnostę kolejnego terminu badania technicznego pojazdu.

Nowelizacją zniesiona zostanie opłata ewidencyjna w powyższym zakresie, co istotne dla kierowców – nie trzeba będzie przede wszystkim uiszczać opłaty ewidencyjnej za zwrot zatrzymanego prawa jazdy. 

Jednocześnie pozostaną opłaty ponoszone przez ubezpieczycieli pojazdów.

Podniesienie bezpieczeństwa przejazdów zamawianych przez aplikację

Nowela zakłada także nowe obowiązki po stronie przedsiębiorców prowadzących pośrednictwo przy przewozie osób. Konieczna będzie bowiem weryfikacja kierowców, którzy wykonują przewozy, przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu – w trybie osobistego stawiennictwa, w tym ich tożsamości (utrwalenie wizerunku), posiadanych uprawnień (prawa jazdy) oraz niekaralności (za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także za przestępstwa, o których mowa w art. 59 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, oraz braku prawomocnego orzeczenia zakazu wykonywania zawodu kierowcy), weryfikacji dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem, a w przypadku polskich dokumentów do sprawdzenia ich autentyczności, weryfikacji, po rozpoczęciu współpracy z kierowcą, czy przewóz faktycznie realizuje osoba, której ten przewóz zlecono.

Dodaj komentarz